Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Ortodonti
diş teli mi şeffaf plak mı

Şeffaf Plak mı Diş Teli mi?

Modern tıbbi gelişmeler diş çarpıklığı problemleri için alternatif tedaviler geliştirmeye devam ediyor. Hızlı, etkili, konforlu ve estetik görünümü bozmayan tedavi yöntemleri insanların ortodonti tedavilerinden çekinmesine sebep olan faktörleri teker teker ortadan kaldırıyor.   

Ortodonti tedavilerinde kullanılan iki farklı yöntem olan diş teli ve şeffaf plak, temel olarak etkisi ve estetik görünümü bakımından sık sık birbiriyle kıyaslanıyor. Her iki yöntemin de, vakaya özel olarak, avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

Diş Teli Avantajları ve Dezavantajları

  • Günümüzde ortodontik tedavilerde alternatif diş teli seçenekleri mevcuttur. Hala en yaygın yöntem olarak kullanılan ve paslanmaz çelikten üretilen metal diş telleri, şeffaf seramikten üretilen şeffaf braketler, dişlerin iç yüzeylerine yapıştırılan ve dışarıdan görünmeyen lingual braketler ve daha nadir olarak kullanılan altın braketler bunlar arasında yer alır. Diş hekiminin tavsiyeleri ile hastanın talep ve beklentilerine göre söz konusu seçeneklerden bir tanesi tercih edilebilir.
  • Nispeten karmaşık diş çapraşıklığı problemlerinin çözümü için diş teli daha etkilidir.
  • Diş teli nispeten uygun fiyatlı bir tedavi yöntemi olarak öne çıkar.
  • Metal diş teli estetik kaygıların en çok yaşandığı tedavi yöntemidir. Şeffaf braketler söz konusu kaygıyı epeyce gideriyor olsa da yine de bütünüyle görünmez değildir.
  • Diş telleri sabit ortodontik apareyler oldukları için tedavi süresince isteğe bağlı olarak takılıp çıkarılamaz.  

Şeffaf Plak Avantajları ve Dezavantajları

  • Şeffaf plakların en büyük avantajı şeffaf ve hareketli olmalarıdır. Hasta tedavi süresince ihtiyaç duyduğu her an bu apareyleri tek başına takıp çıkarabilir. Bu sayede tedavi ne kadar uzun sürerse sürsün herhangi bir estetik kaygı yaşanmaz.
  • Şeffaf plakların hareketli olması hasta için günlük ağız ve diş bakımını da kolaylaştırır.
  • Şeffaf plakların hareketli olması hastaya yemek yeme konforu ve özgürlüğü sağlar.
  • Estetik açıdan avantajlı olmasına rağmen şeffaf plaklar tüm ortodonti problemlerinde kullanılamamaktadırlar. Daha ağır ve karmaşık çapraşıklık vakalarında şeffaf plak tedavisi yeterince etkili olmamaktadır. Kısıtlı bir etkinliğe sahiptir.
  • Diş teli tedavilerine göre daha pahalı bir uygulama olarak karşınıza çıkar.

Her türlü ortodonti problemini hızlı, konforlu ve etkili biçimde çözüme kavuşturacak güvenilir tedavi yöntemleri için DentSpi’ye gelin. Estetik kaygıdan uzak, rahat ve huzurlu tedaviler eşliğinde sağlıklı ve kusursuz görünüme sahip dişlere kavuşun.