Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Ortodonti
şeffaf plak mı diş teli mi kullanılmalıdır, şeffaf plak van, van diş teli

Diş Teli Çeşitlerinden Hangisini Tercih Etmeliyim?

Modern diş hekimliğinin sunduğu olanaklar sayesinde günümüzde ortodonti tedavisi için alternatif yöntemler hayata geçirilebilmektedir. Söz konusu yöntemler arasında özellikle iki tanesi öne çıkmaktadır: Diş teli ve şeffaf plak (invisalign) tedavisi. Her iki tedavide de amaç; dişleri ağız içinde kusursuz bir dizilime kavuşturmak, çapraşıklık ya da aralıklı diş gibi problemleri ortadan kaldırarak dişlere estetik bir görünüm kazandırmaktır.

Herhangi bir kişide mevcut olan ortodontik bozukluklar için hangi tedavinin daha uygun olacağına karar verecek olan kişi ise uzman bir ortodontisttir. Yapılacak olan detaylı muayeneden sonra uzman diş hekimi hastanın dişlerindeki problemler için hangi tedavi yönteminin daha hızlı ve etkili sonuç vereceğini belirleyebilir. Hastanın talep ve beklentileri de değerlendirildikten sonra son karar verilerek tedavi planı hayata geçirilir.

Peki şeffaf plak ile diş teli tedavisi arasındaki farklar nelerdir? Ve bu iki tedaviden hangisi daha iyidir? Bu soruların cevabını ancak kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunan bu iki tedavi türünü birbiriyle karşılaştırdıktan sonra verebiliriz

Şeffaf Plak (İnvisalign) Tedavisinin Avantajları

Özellikle son yıllarda sıklıkla başvurulan şeffaf plak tedavisinin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ağızda görünmesi daha zor olduğu için estetik açıdan çok daha avantajlıdır. Ayrıca istenildiği zaman çıkarılıp takılabilir olması da hastaya büyük kolaylık ve esneklik sağlar. 
  • Ufak kapanış problemleri, küçük çaplı çapraşıklıklar ve diş eti problemleri olan kişilerde şeffaf plak tedavisi daha avantajlı olabilir. Küçük diş hareketleri gerektiren tedavilerde başarılı sonuç verir.
  • Şeffaf plaklar çıkarılabilir aparatlar olduğu için temizliği daha kolaydır.
  • Hekim kontrolleri nispeten uzun aralıklarla (2-3 ayda bir) gerçekleştirilir.

Diş Teli Tedavisinin Avantajları

Ortodontide daha geleneksel bir tedavi yöntemi olan diş teli tedavisinin avantajları arasında başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ciddi kapanış problemleri ve geniş boşluklar olan dişlerde, büyük ve karmaşık diş hareketleri gerektiren tedavilerde daha iyi sonuç verir.
  • Diş teli şeffaf plağa göre daha görünürdür fakat diş teli tedavisinde porselen diş teli ya da renkli braket gibi seçenekler mevcuttur. 
  • Diş teli konuşmayı etkilemez.