Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

Protez Tedavisinin Önemi?

Diş eksiklikleri gerek fonksiyonel gerekse estetik açıdan kişiye rahatsızlık veren ve uzun vadede hem ağız ve diş sağlığı, hem de genel sağlıkla ilgili başka bazı problemlere yol açabilen bir durumdur. Dolayısıyla çeşitli sebeplere bağlı olarak yaşanan diş kayıpları vakit geçirilmeden tedavi edilmelidir.

Modern diş hekimliği uygulamalarıyla birlikte günümüzde diş eksikliklerini gidermek üzere alternatif protez tedavileri hayata geçirilmektedir. Bunlar genel olarak sabit ve hareketli protez tedavileri olarak iki gruba ayrılır. Bu uygulamalar sayesinde kaybedilen dişler doğala en yakın görüntüyle ve en fonksiyonel haliyle kişiye geri kazandırılır. Hangi diş protezi tedavisi kişi için daha uygun olur, konusunda ise karar vermesi gereken kişi uzman diş hekimidir. Hekim, hastanın şikayet ve beklentilerini de göz önünde bulundurarak en uygun, en sağlıklı ve en estetik görünümü sağlayacak olan tedavi yöntemini hayata geçirmelidir.

Her ne kadar protez tedavisi için farklı yöntemler olsa da diş protezi öncesi ve sonrası zamanlarda dikkat edilmesi gereken bazı ortak ve önemli noktalar bulunmaktadır. Kişi bunlara dikkat ettiğinde hem tedavi süreci ve hem de sonrasında adaptasyon süreci çok daha kolay ve problemsiz tamamlanabilir. Ayrıca bu şekilde protezler kişinin ağzında uzun yıllar boyunca korunabilir.

Peki protez tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Alt çenedeki diş eksiklikleri için yapılan protezlere alışma süresi üst çenedeki protezlere göre daha uzun olabilmektedir. Bunu bilerek dikkatli ve sabırlı olmak gerekir.
  • Ceviz veya fındık gibi sert kabuklu gıdaları protez dişlerle kırmak tehlikelidir. Orijinal dişlerle de kırılması sakıncalı olan bu gibi gıdaları diş yerine özel kırma aletleriyle kırmak daha doğru olacaktır.
  • Protez tedavisinden hemen sonra kişi, konuşmakta ve yemek yemekte zorluk çekebilir. Örneğin bazı sesleri rahat çıkaramayabilir. Ya da yemek yerken dudağını yahut yanağını ısırabilir. Alışma süresi iki aya kadar devam edebilir.
  • Tedavi sonrası ilk bir hafta hasta protezi gece-gündüz ağzından çıkarmamalıdır.
  • Tedavi sonrası kişinin ağzında proteze bağlı vuruk oluşursa protezi çıkarmamalı ve mutlaka hekime görünmelidir. Hekim bu şekilde vuruk olan yeri görebilir ve gerekli tedaviyi yapar.
  • Protez temizliği özenle, titizlikle ve dikkatlice gerçekleştirilmelidir. Düzenli ve etkili bir ağız ve diş temizliği ile protezin uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılması mümkün hale gelir.