Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

PORSELEN KURON NEDİR?

Porselen Kuron Nedir?

                Porselen kuron dişlerin küçültülerek çepeçevre kaplanması işlemidir.

                Porselen kuron, birçok değişik sebeple aşırı şekilde madde kaybına uğrayan dişlerin korunabilmesi için diş yüzeylerine yine dişlerle aynı şekilde materyaller yapıştırılmak suretiyle uygulana kaplama tedavi şeklidir. Kaplamlarda çok çeşitli kaplama materyalleri kullanılabilir. Günümüz şartlarına en yaygın kullanımda olan kaplama materyali tam seramik modeller y ada metal porselendir.

Metal ile takviye edilmiş kaplama malzemelerinin kullanımı daha aygın ve çoktur. Bu yaygınlığın sebeplerinden biri fiyatlandırma işleminin diğerlerine oranla daha makul seviyelerde olmasıdır.

Fiyat avantajına karşın diğer kaplamalara göre dezavantajı ise, metal destekli yapısının kimi zaman görünür durumda olması ve diş eti ve diş birleşim yerinde kimi zaman siyahlaşma meydana gelmesidir. Ayrıca ışığa karşı hassasiyeti düşük seviyededir. Geçirgenliği yok denecek kadardır. Bu sebeple daha mat ve soğuk bir renge sahiptir. Doğal diş görünümden biraz uzak bir tona sahiptir.

Seramik kaplamalar ve tam porselen olan kaplamalar estetik manada metal destekli kaplamalardan daha iyi seviyededir lakin metal destekli kaplamlar kadar dirence dayanıklı olduğunu söylemek zordur. Ön dişler için tam porselen kaplamalar doğru bir seçenektir.

Zirkonyum alt yapısına sahip kaplamalar oldukça güzel bir görünüme sahiptirler. Işık geçirgenliği özelliğinde ötürü doğal diş görünümüne oldukça yakın bir yapısı vardır. Metal alt yapılı kaplamalara göre daha az dayanıklı olduğu söylenebilir. Sert formdaki gıdalar tüketilirken dikkatli olunmasında fayda vardır.

Porselen kuron altındaki diş etrafında biriken bakteri ve yemek artıkları kuron altındaki dişin çürümesine neden olabilir.

Porselen Kuron Hangi Durumlarda Uygulanır?

                Kişiler çeşitli estetik kaygılardan ötürü dişlerinin yapısından ve renk değişimlerinde rahatsızlık duyabilir. Bu rahatsızlıklar porselen kaplamalar ile çözüme kavuşturulamadı takdirde devreye porselen kuron tedavi uygulamaları girmektedir. Bunun yanında dişlerinde ileri seviyede madde kaybı yaşanan kişilerin dişlerini korumak ve işlevsel hale getirmek adına da porselen kuron uygulamaları tercih edilmektedir. Eğer daha öncesinde yapılan porselen kaplamalarda verim alınamamışsa ve değişimleri gerekiyorsa bu şekildeki durumlarda da porselen kuron uygulaması tercih edilmektedir.

                Dişlere yapılan kaplama porselenler hem porselen vanerlar için hem de porselen kuron için doğal ve doğala yakın bir görünüm elde etmek için kullanılır. Porselen malzemeler yapısal özellikler sebebiyle doğal dişlere oldukça yakın bir görünüm sergilerler. Bu tür esteki ağırlıklı uygulamalarda hangi tedavi ve uygulamanın uygun olacağı konusu görecelidir. Elbette ki diş hekimin yapacağı muayene önemlidir. Lakin kullanıcı kişinin de beklentiler ve istekleri de bu değerlendirmeye etki edecektir.