Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

Diş Teli Çeşitlerinden Hangisini Tercih Etmeliyim?

Ortodonti problemlerinin tedavisi için kullanılan birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır. Diş çarpıklığı, aralıklı diş problemi gibi ortodontik rahatsızlıklar çoğunlukla alternatif diş teli tedavileriyle ortadan kaldırılmaktadır.

Modern diş hekimliğinin sağladığı imkanlar sayesinde farklı ihtiyaç ve taleplere göre  ortodontide kullanılan diş tellerinin de farklı çeşitleri bulunmaktadır. Ortodontik diş telleri dört çeşittir.  

1. Poselen Diş Teli (Şeffaf Diş Teli)

Ortodonti tedavilerinde estetik kaygıları gidermek üzere geliştirilen porselen diş teli renksizdir. Dolayısıyla tedavi süresince dişlerin üzerinde kalan braketler daha estetik bir görünüm sağlar. Uzaktan bakıldığında bu şeffaf braketler görünmez. Yakından bakıldığında ise bir miktar görünür olmakla birlikte yine de kötü bir görüntü oluşturmaz. Porselen diş teli, metal braketlere göre daha uzun bir tedavi sürecini gerektirebilir.  

2. Metal Diş Teli

Dayanıklılığı ve görece uygun fiyatıyla öne çıkan metal diş teli, ortodonti tedavilerinde hala en çok kullanılan yöntemlerde biridir. Dizilimle ilgili bozukluklar, damak yapısındaki bozukluklar ve aralıklı dişlerin düzeltilmesinde kullanılır. Metal braketlerle tedaviler hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir. Metal diş tellerinin farklı renkleri de bulunmaktadır.

3. Lingual Diş Teli

Tedavi sürecinde dişlerinin üzerinde görünür hiçbir aparatın olmasını isteyen kişiler için lingual diş teli tedavisi hayata geçirilebilir. Dişlerin iç kısmına yerleştirilen bu teller dişin ön yüzeyinden hiçbir biçimde görünmez. Şeffaf diş telinin bile görünmesini istemeyen kişiler için uzman diş hekiminin uygun bulması halinde lingual diş teli tedavisine başlanabilir. Lingual braketlere alışma süresi bir parça daha uzun olabilmektedir.   

4. Şeffaf Plak

İnvisalign olarak da bilinen şeffaf plak tedavisi daha hafif düzeyde seyreden ortodonti rahatsızlıkları için kullanılmaktadır. Diş teliyle tedavi olmayı reddeden ve mevcut problemleri şeffaf plakla tedavi edilmeye uygun olan hastalar tercihlerini şeffaf plaktan yana kullanabilmektedir. Şeffaf plak tedavisi avantajları her şeyden önce plağın hasta tarafından istenildiği zaman çıkarılıp takılabilmesiyle başlar. Bu özellik sayesinde hastanın tedavi süreci çok daha rahat, mutlu ve kaygısız geçer. Konforlu bir tedavi imkanı sunan şeffaf plak uygulaması sayesinde ortodonti tedavisiyle ilgili endişeler rafa kalkmıştır