Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

KOMPOZİT DOLGU İLE İLGİLİ HERŞEY

Dişlerde meydana gelen kırılma, çatlak ya da çürüme gibi sorunlardan dolayı meydana gelen diş yapısı bozukluklarının onarılmasında kullanılan bir dolgu yöntemi olan kompozit dolgu ile dişler daha estetik bir görünüme sahip olmaktadır. Diğer bir tabirler beyaz dolgu da denir. Halk arasında genel olarak böyle bilinir. Ham maddesi kompozit reçinedir. Hamur halinde iken tedavisi istenilen dişe yapıştırılır. Sertleşmesi için halojen ışık kaynağı kullanılır. Güzel bir işçilikle yapılmış kompozit malzemenin dişte varlığı tespit etmek gerçekten güçtür.

DAYANIKLILIK NE SEVİYEDEDİR?

                Gün geçtikçe ve teknolojik ilerlemelerin kendini gösterdikçe kompozit malzeme içerikleri de gün be gün daha sağlamlaşmaktadır. Kırılan ya da çürümüş dişlerin onarımından sonra tekrar aynı durumun tekerrür etmemesi sağlanır.

ÖMRÜ NE KADARDIR?

                Kullanım ömrü tespiti hususunda birden çok bileşen vardır. Öncelikle kullanılan kompozit malzemenin içerikleri oldukça önemlidir. Bu içerikler dayanıklılık süresinin belirlenmesinde etkin rol sahipleridir. Bunun dışında uygulama hassasiyetinin ne seviyede olduğu da önemli bir husustur. Bütün bunların dışında kişinin ağız hijyenine verdiği önem ya da beslenme alışkanlıklarının ne seviye de seyrettiği de oldukça önemli konulardandır. Netice de kişiye özel yapılan bu uygulamada kullanım süresi de kişiye özeldir. Tedavi sonrası ağız ve diş sağlığı için gösterilen her hassasiyet bu dolguların daha uzun soluklu olması için gerekli şartların oluşması anlamına gelmektedir. Bunun tam tersi de aynı şekilde daha erken kullanım dışı pozisyona itilmesi olarak tabir edilebilir. Sonuç olarak kullanım ömrü tespiti kişisellikten ötürü görecelidir denebilir. Lakin ortalama bir süre vermek gerekirse 10 ila 15 yıl gibi bir zaman diliminde hatta daha fazla da ağızda kalabilmektedir.

AVANTAJLARI NEDİR?

En büyük avantajı diş ile aynı renkte olması ve estetik olmasıdır. Dolgu işleminden sonra cilalama yapılabilmesi de bir diğer önemli avantajıdır. Ağız dokularıyla uyumludurlar ve alerjen durumlara sebebiyet vermezler.

DEZAVANTAJLARI NEDİR?

Ciddi olarak sayılabilecek önemli seviyede bir dezavantajı yoktur. İlk kullanılmaya başladığı anda geçici bir hassasiyet oluşturabilir. Kola, çay ve alkollü içecekler ile tütün ve tütün mamulleri kullanımı renklerinde sararmaya sebep olabilir.