Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel
İmplant Tedavisi Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İmplant Tedavisinden Öncesi ve Sonrası?

Günümüzde diş eksikliği probleminin varlığında sıklıkla başvurulan en etkili tedavilerin başında implant tedavisi gelmektedir. Çene kemiğinin içine yapay diş kökü yerleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilen implant uygulaması ömürlük bir tedavi olması bakımından da önemlidir.

Kullanılan malzeme ve kaç eksik dişin yerini dolduracağı gibi kriterler üzerinden farklı implant türleri devreye girebiliyor olsa da tedavinin temel mantığı aynı mantık (yapay diş kökü) üzerine oturtulmuştur.

İmplant tedavisinden başarılı bir netice elde edebilmek için uygulamanın öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlardan bahsetmek gerekir.

İmplant Uygulamasından Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İmplant tedavisi öncesi hastanın çene kemiği muayene edilir, gerekli test ve ölçümler yapılır. Kemik yapısı ve kalitesi hakkında fikir sahibi olan uzman hekim kemik güçlendirme tedavisine gerek olup olmadığına karar verir.
  • Günümüzde farklı malzemelerden ve farklı boyutlarda implant üretimi gerçekleştirilmektedir. Hasta için hangi tür ve hangi kalitede implantın uygun olacağına karar verecek olan kişi uzman diş hekimdir. Kullanılacak olan implant türünü hastayla iletişim halinde kalarak belirlemek tedavinin şeffaflığı ve başarısı açısından önemlidir.
  • Tedavi öncesinde kemik yapısının uygun olması kadar ağız hijyeninin tam olmasının da önemi büyüktür. Tedavi başlamadan önce ağız hijyenin zarar verecek alışkanlıklardan uzak durulması ve ağız bakımının en efektif şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.
  • İmplant tedavisi cerrahi bir operasyonu kapsamaktadır. Dolayısıyla tüm sürecin alanında uzman ve deneyimli bir implantolojist tarafından yürütülüp takip edilmesi elzemdir.

İmplant Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Operasyonu takiben kısa süreli buz uygulaması yapmak olası şişliklerin önlenmesi açısından etkili olacaktır.
  • İşlemden sonra sert gıdalardan bir süre uzak durmak faydalı olacaktır. Dikişle kapatılan diş etlerinin iyileşmesi için darbe almaması ve dikişli bölgenin baskı görmemesi gerekir.
  • İmplantın çene kemiği ile kaynama süresi 2 ila 4 ay arasında değişebilmektedir. Bu süre zarfında, implantın stabilitesine zarar vermemek adına aşırı sıcak ya da soğuk gıdalardan uzak durmak gerekir.
  • Sigara ve alkol kullanımı da implant tedavisi sonrası uzak durulması gereken alışkanlıklar arasında yer alır. Zira bu maddelerin kullanımı iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir.
  • Peki implant diş bakımında fark var mıdır? Tedavi sonrasında temel olarak implant dişlerinizde yapmanız gereken bakım uygulamaları çok farklı değildir. Ancak bu dişler için biraz daha özenli ve dikkatli davranmanız uzun ömürlü bir implant kullanımı için gerekli olacaktır. Düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı, gargara ve düzenli hekim kontrolleri olmazsa olmazdır. Bunun yanında özel implant fırçaları da bakım rutinlerinize katkı sağlayabilmektedir.