Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel
Hamilelikte Diş Sağlığı için Öneriler Nelerdir?

Hamilelikte Diş Sağlığı İçin Öneriler

Kadınların hayatında hem fiziksel, hem de psikolojik olarak en hassas oldukları dönemlerin başında gebelik gelir. Hamilelikle beraber değişen hormonal denge vücudu pek çok anlamda savunmasız bırakabilir. Ağız ve diş sağlığı da bu dönemden olumsuz etkilenen alanların başında gelir. Bu nedenle hamilelikte diş sağlığı ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Hamilelikle birlikte ortaya çıkan hormonal değişiklikler ağız içi salgılarını etkiler. Mide bulantısı, reflü gibi şikayetlere bağlı olarak ağız içinde asit oranının artması ise diş dokusunun ve dişetinin zarar görmesi gibi durumlara sebep olabilir. Yine hormonal değişimlere bağlı olarak dişeti şişmesi gibi dişeti rahatsızlıkları ve kaliteli uyku eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan diş sıkma, diş gıcırdatma gibi rahatsızlıklar da yaygın olarak görülür.

Hamilelik Öncesi Diş Sağlığı

Bebeğin ağız ve diş sağlığı temellerinin de anne karnındayken atıldığını unutmamak gerekir. Dolayısıyla hamilelik öncesi diş sağlığı için gereken adımların atılması hem anne hem de bebek için son derece önemlidir.

Gebelik öncesinde anne adayı mutlaka kapsamlı bir diş muayenesinden geçmelidir. Gereken tedaviler ise ertelenmeden alınmalıdır. Diş çürükleri ya da problem potansiyeli olan 20’lik dişler tedavi edilmelidir.

Gebelik sırasında ağızda mevcut durumdaki diş çürüklerinden kaynaklı mikroplar sindirim sistemi aracılığıyla vücudun her yerine yayılabilir. Mikroplar ise hem anne hem de bebek için her zaman bir risk teşkil der.

Hamilelikte Diş Sağlığının Korunması İçin Alınabilecek Önlemler

  • Gebeliğe bağlı kusma durumundan sonra ağız çalkalanmalı, dişler fırçalanmalı, gerekli ağız bakımı mutlaka yapılmalıdır.
  • Düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı hamilelik boyunca devam ettirilmelidir.
  • Gebelerin kullanımına uygun ağız gargaralarından destek alınmalıdır.
  • Beslenmeye ve özellikle de yeterli kalsiyum almaya dikkat edilmelidir.
  • Zorunlu haller dışında röntgen çektirilmemelidir.
  • Aciliyeti olmayan diş tedavileri gebelik sonrasına ertelenmelidir.

Hamilelik Sonrası Diş Sağlığı

Genellikle gebelik süresi boyunca ağız ve dişlerinizle ilgili aciliyeti olmayan işlemleri yaptırmanız önerilmez. Gerekli hallerde ise kadın doğum uzmanının onayını aldıktan sonra müdahale edilebilir. Aciliyeti olmadığı için ertelenen ağız ve diş tedavileri ise doğumdan sonra ihmal edilmeden gerçekleştirilmelidir. 

Gebelik boyunca hormonal değişimlere bağlı olarak vücudunuzun geri kalanı gibi ağız ve dişleriniz de yorulmuş ya da yıpranmış olabilir. Bu nedenle doğumdan sonra bakım ve hijyen rutinlerine ağırlık vermelisiniz. Düzenli fırçalama ve düzenli hekim kontrollerini hayata geçirmelisiniz. 

Tüm bu besinler probiyotik açısından son derece zengindir. Genel sağlığınız için olduğu kadar ağız ve diş sağlığınız için de sayısız faydası bulunur.