Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel
Flor Nedir? Diş ve İnsan Sağlığı İçin Zararlı mıdır?

Flor Nedir, Ne İşe Yarar?

 Florür, çözünmüş şekilde olan flor elementinin çeşitli elementlerle bileşik oluşturabileceği anyon formudur. Flor ise canlı veya cansız varlıklarda farklı miktarlarda bulunan, vücudun ihtiyaç duyduğu temel elementler arasında bulunan bir halojendir. Kemik ve diş gibi vücudun sert dokularında depolanarak bu dokuları aşınmaya karşı dirençli hale getirir. Sert dokularda yaklaşık olarak 2-3 gram flor bulunurken kanın her 100 mililitresi ortalama 0,3 miligram flor barındırır.

Flor Vücutta Ne İşe Yarar?

 Ağızda tükürüğün azalması, çürüklerin oluşma ihtimalini yükseltir. Çünkü tükürük, dişleri çözer ve ağızdaki asidi çözer. Ayrıca tükürüğün bünyesindeki mineraller, çürüğe karşı koymasında dişlere yardımcı olur. Florlu gargaralarla ağzı ıslatmak, ağız kuruluğunu giderir ve dişleri korur.

Vücudun yaşlanmasıyla çoğu hastalıklarda olduğu gibi diş eti hastalıklarının da oluşma ihtimali artar. Diş etlerinin çekilmesi, dişlerin olduğundan daha uzun gözükmesine sebep olur. Buna ek olarak çekilen yerler, bakterilerin tutunabileceği bir ortama dönüşür. Buralara yerleşen bakteriler kök çürüklerine neden olur. Diş köklerini korumak için florlu vernikler ve jeller son derece etkilidir.

Çürük yapıcı bakteriler, dolgunun yapımından sonra bir müddet ağızda kalmaya devam ederler. Önceden çürüklere veya dolgulara sahip olunması durumunda flor, ağız bakımının en önemli parçalarından biri olmalıdır.

Florürün Zararları

 Flor da diğer bütün maddeler gibi fazla alındığına zararlı hale gelir. 5 gram sodyum florür ölümcüldür. Bu yüzden flor içerikli diş macunları kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Özellikle çocukların diş macunu yutmaması gerekmektedir. Florürden kaynaklı ölümlerin oranı bir hayli düşük olsa da 0 değildir. Florürün yüksek alınması sadece dişleri değil, bütün vücudumuza zararlıdır.

Yüksek miktarda florür alınması; düşünme, hafıza, ezber gibi zihinsel becerileri azaltır. Hormonal dengeyi bozması da fazla florürün zararları arasında verilebilir. Testosteron seviyesini azaltır. Vücuttan kolayca atılamaz. Depolanması tiroid bezlerinde gerçekleşir. Bu da tiroid hormonunun üretiminde aksamalara neden olur.

Size uygun bir diş macunu arıyorsanız Uniqdent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği tam size göre. Uzman hekimlerimiz; size diş macunu önerirken diş minenizin durumu, tükürüğünüzün kalitesi, yaşınız ve genel diş sağlığınız gibi etkenleri asla göz ardı etmez ve bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek nitelikte olduğundan emin olur.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir