Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

DOLGU ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

                Diş dolguları artık yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mükemmel bir gülüş için tercih edilen dolgular, çok farklı malzemeler ve yöntemler kıyaslanarak kısa zaman dilimlerinde yapılabilmektedir. Çoğunlukla çürük ya da diğer sebeplerle işlevini kaybeden dişlerin kurtarılması ve eski kullanımına kavuşması adına yapılan estetik dolgu işlemleri, teknolojik gelişmeler sebebiyle çok farklı şekillerde yapılabilmektedir. Ön ve arka dişlere fark etmeksizin uygulanabilen estetik dolgular,

  • Çeşitli sebeplerle çürümüş uya da kırılmış dişlerin tekrar onarılması,
  • Kırıklar y ada gelişimsel sorunlar sebebiyle kısa kalmış dişlerin boylarının uzatılması,
  • Dişlerde planlanan şekil değişiklikleri,
  • Dişlerde meydana gelen kalıcı durumdaki renk bozukluklarının giderilmesi,
  • Diş aralarındaki boşlukların giderilmesi konularında da başarılı şekilde uygulanmakta ve kusursuz sonuçlara ulaşmaktadır.

Ağız ve diş sağlığı konularında çok uzun yıllardır kullanılan estetik diş dolguları, teknolojinin tıpta yaptığı yeniliklerle beraber çok farklı şekillerde uygulama alanları bulmuştur.

Geçmişte oldukça fazla rağbet gören amalgam dolgular sağlamlık anlamında beklentileri karşılasa da estetik mana da aynı seviye de olmadığından yerini porselen ve kompozit dolgulara bırakmıştır.

  • Amalgam Dolgu Nedir?

Kalay, gümüş ve bakırın cıva ile karıştırılmasıyla elde edilen bir karışımdır. Geçmiş dönemlerde özellikle sağlamlık konusunda beklentiler karşılaması münasebetiyle tercih edilir olmasına karşın günümüzde yerini diğer dolgu tekniklerine bıraktığı söylenebilir.

  • Amalgam Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Alternatif dolgulara göre daha ekonomiktir.

Kolayca uygulanabilir.

Sağlamlığı sebebiyle çiğneme kuvvetine karşı dayanıklıdır.

  • Kompozit Dolgu Nedir?

Farklı maddelerin bir araya getirilmesiyle kompozit dolgular oluşmaktadır. Plastik olarak şekil verilip ultra viyola ışığının marifetiyle katılaştığı için halk arasında ışını dolgu olarak da bilinmektedir. Genel olarak ön dişlerde uygulandığında başarılı sonuçlara imza atmaktadır.

Uygulama kolaylığından dolayı tek seansta yapılabilmektedir.

Dişlerin sert olan ana dokularını koruyucu yapısı da tercih edilmesinde etkilidir.

Çok küçük noktalara kadar nüfuz edebilmekte olmasından dolayı diş hekimleri tarafından da oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir.

Madde kaybının çok olduğu dişlerde daha ziyade porselen dolgular tercih edilir. Daha estetik bir görünüme sahip olması amalgam dolguların alternatifi olarak görülmesini sağlamıştır.

  • Porselen Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Kullanım ömrü oldukça uzundur.

Dayanıklıdır.

Yenileme ihtiyacı uzun dönemler içinde olur.

Estetik görünümü kaygıları tatmin edici seviyededir.

Kompozit dokulara nazaran arka dişlerde çiğneme kuvvetine karşı oldukça dayanıklıdır.