Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

Diş Teli Kaç Yaşında Takılır?

Çoğu ağız problemleri ortodontik tedaviler ile çözüme ulaşmaktadır. Bu problemlere eksik ya da fazla diş, sıkışık diş, dişler arasında boşluk gibi sorunları da ekleyebiliriz. Çoğunlukla kapanışın düzensiz olduğu durumlarda diş teli gibi ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer bu söz konusu durumun düzeltilmesi yoluna gidilmezse ilerleyen yaşlarda aşınmış mineler, çürümüş dişler kendini gösterebileceği gibi konuşma ve çiğneme sorunları da ortaya çıkacaktır.

Uzman Ortodontisti Ne Zaman Ziyaret Etmelisiniz?

Bu konuda değişik fikirler olsa da birçok otorite ve saygın kuruluş 6-7 yaşlarında ortodontis ile ilk temasın olabileceğini belirtmektedirler. Bunun sebebi de ilk süren dişlerin yaklaşık olarak 6 ile 7 yaşlarında gelişimini tamamlamasıdır.

Diş Teli Tedavisinde Yaş Çok Önemli Midir?

                Daimî dişlerin çene de yerini alması diş teli tedavisinde en erken yaş olarak değerlendirilebilir. Bu sürede yaklaşık olarak ve kişiden kişiye göreceli olmakla beraber 12 yaş civarıdır. 12 yaşından itibaren ve bahsedildiği gibi kemik dokusu oluşumunda ve diş eti sağlığında sorun olmadığı takdirde diş teli tedavisi uygulanabilmektedir. Bu muallak durumun tespiti ve bu tür soruların cevabı muhakkak uzman ortodontistiniz ya da diş hekimin olacaktır. Bu konu da mutlaka diş hekiminizin tavsiye ve önerilerini kıymetlendirin.

                Bazen 12 yaşlarında çene ve kemik yapısının muazzama yakın ölçüde ilerlediğini gözlemleyebilirsiniz. Lakin kimi zamanda 14 yaşında hala üst çene deki dişlerin tam anlamıyla gelişimini tamamlamadığını görürsünüz. Bu başlangıç kıstasında başka diş teli tedavisi için bir ön şart ya da kısıtlama olduğu söylenemez. Herkesin bildiği gibi diş teli tedavisinin yaş sınırı yoktur.

                Dişlenme olarak tabir edilen alt ve üst çenedeki dişlerin yerlerini almasıyla diş teli tedavisine başlanabilir.

                Bazen genç yaşlarda bu tedaviden dolayı kaygılanan ya da tercih etmek istemeyen hastalar olabiliyor. Böyle durumlarda diş hekiminizle beraber;

  • Heyecanlanmalarını sağlayın,
  • Ağız sağlığı ve hijyeni konusunda alışkanlık edinmesini sağlayın,
  • Bu tedavi esnasında veya sonrasında oluşabilecek ağrılara karşı onları hazırlayın,
  • Öz güvenlerini artırın. Diş teli takmanın kendine değer vermenin bir aşaması olduğunu hissettirin.