Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

Diş Sağlığı İçin Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

 • Süt ve Süt Ürünleri: Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum ve fosfor maddeleri sayesinde kemiklerin ve diş sağlığını korumak için oldukça önemlidir. Ayrıca süt ve süt ürünleri diş minesini korumaya yardımcı yardımcı olabilir ve tükürük üretimi akışını da düzenleyebilir.
 • Meyveler: Bazı meyvelerin sahip olduğu C vitamini hem genel sağlık için, hem de diş sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca bazı meyveler ağız ve diş kokusunu önleme, leke ve bakteri oluşumunu engeller.
 • Kereviz: Kerevizin içerisinde bulunan lifi çiğnemek tükürük oluşumunu arttırdığı için ağız sağlığı açısından faydalıdır.
 • Sebzeler: İçerisinde A vitamini bulunan sebzeler diş minesini korumaya yardımcı olur. A vitamini içeren sebzeleri tüketmek ağız ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Yeşil Çay: Çeşitli yeşil çaylar sindirim sistemini düzenlemek, tansiyonu düzenlemek, kolesterol seviyesini dengelemek gibi etkileri vardır.
 • Maydanoz: İçerisinde bulunan A, C, E ve K vitaminleri sayesinde ve potasyum, demir kalsiyum mineralleriyle beraber ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur.
 • Balık: İnsan vücudu için önemli mineraller içeren balıklar diş sağlığı için de oldukça önemlidir.
 • Kuruyemiş: Kuruyemişlerin içermiş olduğu yağlar; ağız ve dişlerde oluşabilecek bakterilerin oluşumunun engellenmesi için yararlıdır.

Sağlıklı Diş Eti İçin Ne Yapılmalı?

 1. Ağız ve diş sağlığını ihmal edilmemelidir: Yemek yemenin ardından diş ve dil sağlığını korumak için dişler ve dil temizlenmelidir. Dişlerimizi, günde en az 2 defa temizlememiz gerekir ve bu temizleme işlemini orta sertlikte bir fırça kullanarak yapmamız daha yararlıdır.
 2. Ağız muayenesi yaptırılmalıdır: Düzenli olarak diş hekiminize danışarak diş ve diş eti sağlığı hakkında bilgi almalı ve diş sağlığı sorunlarınızı öğrenmeniz gerekir. Bazı diş sorunları kendilerini erkenden belli etmedikleri ve rahatsızlık çıkarmadıkları için anlaşılması zordur, bu tarz sorunları hekiminizde danışarak öğrenebilirsiniz.
 3. Diş İpi Ve Ara Yüz Fırçası Kullanılmalıdır: Dişlerin arasında kalan besinler, dişlere büyük ölçüde zarar verebilir. Bu yüzden dişler arasında kalan besinler ara yüz fırçası ya da diş ipi yardımıyla çıkartılmalıdır.
 4. Beslenmeye Dikkat Edilmelidir: Çiğneme işlemi kısa aralıklarla geçekleştirilirse ya da sert cisimler uzun süre çiğnenmemelidir. Sert besinler tüketmek diş minesindeki çatlamalara ve dişlerin çürümesine neden olabilir, sürekli çiğneme işlemi gerçekleştirmek ise sürekli ağız temizli yapmayı gerektirir. Çok sıcak, çok soğuk ya da çok şekerli besinler dişlere ciddi zararlar verir. Çok şekerli, nişastalı, asitli besinlerin ağız içi asitliği arttırması nedeniyle diş çürüğü olasılığını arttırır. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk besinler dişlerdeki ve ağız içerisindeki dokulara zarar verir. Sıcak ve soğuk besinlerin ardı ardına tüketilmesi yüzünden yaşanan ani sıcaklık değişimi, diş minesinde çatlamalara neden olur.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir