Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

Diş Hekimliğinde Acil Durumlar Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığıyla ilgili problemler olabildiğince hızlı ve ihmal edilmeden çözüme kavuşturulmalıdır. Dişlerinizle ilgili hiçbir rahatsızlık ertelenmeyi hak etmez. Zira söz konusu rahatsızlıklar zamanında tedavi edilmediğinde ileride daha ciddi başka birtakım rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Ancak yine de diş hekimliğinde bazı durumlar diğerlerine nazaran daha acil olarak kabul edilir. Peki diş hekimliğinde acil durumlar hangileridir? Ve acil durumların varlığında alınabilecek önlemler nelerdir?

Diş Ağrısı

Diş ağrısı, şiddetine ve ağrının sebebine göre bazen acil durum olarak kabul edilebilir. Diş ağrısına yol açan nedenler arasında ise diş çürükleri başı çeker. Genellikle eksik ağız hijyeni ve yetersiz diş bakımına bağlı olarak ortaya çıkan çürük oluşumu sebebiyle ciddi boyutlarda diş ağrısı yaşanabilmektedir. Özellikle iltihabik bir durum da varsa ağrının şiddeti dayanılmaz boyutlara çıkabilir. Bu durumda vakit kaybedilmeden uzman diş hekimine başvurmak gerekir. Ancak hekime ulaşana kadar ağrı için alınabilecek birkaç etkili önlemden de bahsedilebilir.

  • Ağrıya sebep olan diş üzerinde ve etrafındaki birikintiler fırça ve/veya diş ipi kullanılarak temizlenmelidir.  
  • Ağrıyan bölgede iltihaba bağlı şişlik mevcutsa soğuk kompres uygulaması yapılabilir.
  • Ağrıyan dişin üzerine aspirin konarak ağrının hafifletilebileceğine dair eski fakat yaygın görüş ise geçersizdir. Bu gibi işlemler diş çevresindeki yumuşak dokuların tahriş olmasına ve beraberinde yeni bir ağrının ortaya çıkmasına neden olabileceği için güvenli değildir.   

Dişin Yerinden Çıkması

Dışarıdan gelen bir darbe ya da herhangi başka bir sebebe bağlı olarak diş yuvasından çıkabilir. Böyle bir durum yaşadığınız taktirde elinizi diş köküne sürmeden çıkan dişi süt dolu bir kaba koyarak hızlı bir şekilde uzman diş hekimine götürmelisiniz. Diş köküne fazla dokunduğunuzda kökü oluşturan dokulara zarar verebilirsiniz. Zarar gören kök dokuları ise dişin yuvasında tekrar tutunmasını engeller. Dişin yerinden çıkması durumunda çıkan dişi diş hekimine ne kadar hızlı yetiştirirseniz dişin kendi yuvasına yerleştirilebilme ve kurtarılma şansı o derece büyük olacaktır.

Diş Kırılması

Herhangi bir sebeple dişiniz kırıldıysa öncelikle kırılan parçayı bulup güvenli bir yere kaldırmalısınız. Diş kırılması sebebiyle kanama meydana geldiyse temiz bir gazlı bezle kanayan bölgeye basınç uygulamalısınız. Kanamayı durdurduktan sonra en kısa sürede uzman diş hekimine başvurmalısınız.

Ortodontik Problemler

Ortodontik problemler de ihmal edilmemesi ve tedavisi ertelenmemesi gereken rahatsızlıklar arasında yer alır. Eğer Ortodonti tedavileri esnasında beklenmeyen bir durumla karşılaşırsanız hiç vakit kaybetmeden diş hekiminize irtibata geçmelisiniz. Ortodonti tedavisinde kullanılan aparatlarla ilgili problemlerde ertelemeden hekiminize başvurduğunuzda planlanan tedavinizle ilgili aksaklık yaşamamış olursunuz.