Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

Diş Hastalıklarının Başlıca Sebepleri Nelerdir?

Sağlık ağızda başlar. Dişlerinizle ilgili problem ve rahatsızlıklar doğrudan ya da dolaylı olarak genel sağlığınızı da etkiler. Diş ve ağız sağlığı bozulduğunda sindirim sisteminden başlayarak tüm diğer sistemler de bundan olumsuz etkilenebilir. Diş hastalıkları, kalp damar sistemi hastalıkları, diyabet, gebelik gibi süreçler üzerinde de olumsuz etkiler bırakabilir.

Diş hastalıkları genel olarak diş çürükleri, dişlerde şekil ve dizilim bozuklukları, diş sıkma ve diş gıcırdatma, gömülü diş problemleri, diş eti rahatsızlıkları, diş hassasiyeti, dişte renklenme ve lekelenmeler gibi başlıklar altında toplanabilir. Tüm bu problemlerin diş kayıpları gibi hem fonksiyonel hem de estetik açıdan çok daha ciddi, tedavisi ve telafisi güç neticeleri olabilmektedir.

Diş hastalıklarının sebepleri birbirinden farklı olabilmektedir. Önemli olan hastalığa yol açan nedeni doğru ve profesyonel bir şekilde ortaya koyabilmektir.  

Diş ve diş eti hastalıkları genel olarak ağız içinde biriken bakterilere bağlı olarak ortaya çıkan plaklardan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla hijyen eksikliği diş hastalıklarının en temel sebebi olarak karşınıza çıkar. Ağız ve diş bakımının yetersiz olması, yanlış ve eksik fırçalama gibi durumlar plak oluşumunun başlıca nedenleri arasında yer alır.    

Neler Yapılabilir?

Öncelikle ağız ve diş bakımı ile ilgili detaylı ve yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Mevcut diş yapınıza uygun bir diş fırçası ve iyi bir macunla günde en az iki kere olmak üzere diş fırçalama rutinini aksatmamalısınız.

Bu arada diş fırçalama alışkanlığı kazanımı için en uygun dönemin çocukluk çağları olduğunu da aklınızdan çıkarmamalı, çocuklarınızı bu konuda çocuk yaşlardan itibaren eğitmelisiniz. Yetersiz diş bakımı kaynaklı ortaya çıkan diş hastalıkları yüzünden genel sağlığınızın bozulmasına ya da psikolojik sıkıntıların ortaya çıkmasına izin vermeyin.  

Düzenli hekim kontrolleri de diş hastalıklarına karşı korunmanın en etkili yollarından bir tanesidir. Yılda iki kere alanında uzman bir diş hekiminin kontrolüne girerek dişlerinizin mevcut durumunu, var olan ya da ortaya çıkma potansiyeli bulunan problemleri tespit ederek bunlar için erkenden tedavi yoluna girmelisiniz. Bu şekilde sorunlar büyüyüp hastalık haline gelmeden önce önleminizi almış ve gereken adımları atmış olursunuz.