Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

Diş Eti İltihabı Nedir?

Dişi çevreleyen yumuşak ve sert dokularla ilgilenen, bu dokularla ilgili problem ve hastalıkların tanı ve tedavisini yürüten anabilim dalına periodontoloji adı verilir. Periodontolojinin ilgilendiği diş eti hastalıkları, sağlıklı bir ağız ve diş yapısının oluşmasını engelleyen en önemli nedenler arasında yer alır.

Diş eti iltihabı, en yaygın diş eti rahatsızlıkları arasında başı çeker. Genellikle bakteri kaynaklı enfeksiyonların sebep olduğu diş eti iltihabı, tedavisi ihmal edildiği taktirde diş kaybına varan problemleri beraberinde getiren ciddi bir diş eti hastalığı olarak karşımıza çıkar. Diş eti iltihaplanmaları kimi zaman kişiye doğrudan bir rahatsızlık vermezken çoğu zaman yemek yeme, çiğneme ve konuşma gibi eylemleri gerçekleştirirken güçlük yaşanmasına yol açar.

Diş etlerinde iltihap belirtileri arasında; diş etindeki kızarıklık, şişlik ve hassasiyet, fırçalama esnasında diş etinde kanama, diş eti çekilmesi, sıcağa-soğuğa karşı hassasiyet, ağızda koku, çiğneme esnasında ağrı gibi problemler yer almaktadır.

Diş eti iltihabına yol açan nedenler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak eksik ağız ve diş bakımına bağlı olarak ağız içindeki ince bakteri tabakasının zamanla dönüşerek oluşturduğu tartar, iltihaplanmanın en yaygın sebebidir. Dişlerle diş eti arasına yerleşen tartar diş eti iltihaplanmasını meydana getirir. Zamanında tedavi edilmeyen tartar ve iltihaplanma zamanla dişlerin diş etinden ayrılmasına, yani diş eti çekilmesine neden olabilir.

Neticede etkili fırçalama başta olmak üzere ağız ve diş bakımını düzenli bir şekilde gerçekleştirmek, diş eti iltihaplanmasından korunmanın en önemli yoludur.

Diş etinde iltihaplanmaya yol açan diğer bazı nedenler ise:

  • Şeker hastalığı
  • Kemoterapi ilaçları gibi birtakım ilaçların çokça kullanımı
  • Sigara ve tütün ürünleri kullanımı
  • Hormonal değişimlere yol açan gebelik
  • Dişlerle ilgili yapısal bozukluklar
  • Genetik faktörler, şeklinde sıralanabilir.

Diş eti iltihaplanması başta olmak üzere her türlü periodental rahatsızlığı önlemenin temel yolu ağız ve diş hijyenini daimi hale getirmektir. Tüm bakım rutinlerini adım adım, atlamadan ve düzenli olarak gerçekleştirdiğinizde diş eti hastalıkları başta olmak üzere tüm diğer ağız ve diş sağlığı problemlerine karşı kendinizi büyük oranda koruma altına almış olursunuz. Bunun yanında düzenli hekim kontrollerini de ihmal etmeyerek olası bir diş eti sorununu da erken müdahaleyle büyümeden ortadan kaldırma şansını yakalarsınız. Böylece sağlıklı diş ve diş etleriyle daha güzel, mutlu ve estetik bir yaşamı kendiniz için mümkün kılarsınız.