Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel
Diş Çürüğünü Önlemede Beslenmenin Önemi Nedir?

Diş Çürüğünü Önlemede Beslenmenin Önemi Nedir?

Ağız ve diş sağlığı yediden yetmişe herkesin, hem sağlık hem de estetik sebeplerle ömür boyu dikkat etmesi gereken bir konu olma özelliği taşır. Diş çürüğünün önlenmesi ise ağız ve diş bakımının en temel amaçları arasında yer alır. Düzenli ve etkili diş bakımı ile birlikte düzenli diş hekimi kontrolü, diş çürüğünü büyük oranda engelleyecektir. Ancak çürüklerin önüne geçmek için bunun dışında da çeşitli önlemler almak mümkündür. Söz konusu önlemler arasında beslenmenin rolü son derece büyüktür. Dişlerinizi tehdit eden besinleri ve diş dostu besinleri tanırsanız dişlerinizi daha iyi korumanız mümkün hale gelir.

Vücudunuz için enerji sağlayan ancak dişlerinizin çürümesine yol açan karbonhidratların başında sakaroz, fruktoz, glikoz ve laktoz gelir. İçinde nişasta ve şeker olan tüm gıdalar ağız içindeki bakteriler tarafından hızla tüketilir. Bu şekilde asidik ortam oluşur ve beraberinde diş çürükleri ortaya çıkabilir.

Bisküvi, şeker, tatlı içecek, çikolata gibi maddeler dişlere yapışan besinler oldukları için ve asit oluşumuna yol açtıkları için çürümeye yol açan başlıca gıdalar arasında yer alırlar. Bu noktada diş temizliği önemli bir tedbir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gıdalar tüketildikten sonra fazla zaman geçmesini beklemeden etkili bir ağız ve diş temizliği yapılmalı ve dişler artık maddelerden arındırılmalıdır. Diş çürüme düzeyine etki ve katkıları birbirinden farklı olsa da pilav, patates, bulgur, mısır, arpa, kestane gibi pek çok gıda maddesi de yine dişlerin çürümesinde rol oynar.  

Peki diş çürümesine sebep olan ve çürümeyi hızlandıran besinler olduğu gibi yavaşlatan ya da engelleyen besinler de var mıdır?

Diş dostu besinler nelerdir?

Bazı gıdalarda bulunan maddelerin çürük oluşumunu engellediği kanıtlanmıştır. Çikolatada bulunan tanin, peynirdeki kazein peptit, tahıllardaki fitatlar sütte bulunan protein, kalsiyum ve fosfor gibi maddeler diş dostu maddelere örnek olarak verilebilir. Söz konusu maddeler ağız içindeki asitleri nötralize ederler ve bu şekilde diş minesinin kendi kendini onarmasına yardımcı olurlar.

Çiğ havuç ve kereviz şeker içermesine rağmen lifli yapısı sayesinde diş temizliğine katkı sağlar. Benzer şekilde yeşil çay da ağız hijyeninizi korumanıza yardımcı olur. Yine maydanoz, kuruyemiş, yoğurt gibi gıdalar, içerdikleri diş dostu maddeler sayesinde diş çürümelerinin engellenmesine yardımcı olurlar. Bol su tüketimi de hem çürük önleme konusunda hem de genel ağız ve diş sağlığı için olmazsa olmazdır.