Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

Diş Apsesi

Apse, çoğunlukla enfeksiyona bağlı olarak vücudun bakterilere karşı vermiş olduğu savaş sonrasında vücudun bir bölgesinde irin toplaması olarak tanımlanabilir. Bu istila neticesinde oluşan iltihaplanma hücre ölümlerine sebep olabilmektedir. Bu ölü hücreler vücudu terk edemedikleri için belirli bölgelerde şişkinlik yaratabilirler. Eğer diş eti bölgesinde bu tür şişkinlikler meydana gelirse bu diş apsesi olarak tanımlanmaktadır.

Diş apsesi belirtileri nelerdir?

Diş bölgesinde oluşan apseler;

  • Diş ve diş etlerinde hassasiyet yaratmak,
  • Yemek yeme esnasında ağrılar oluşturmak,
  • Etkili olduğu bölgede şişkinlik ve kızarıklık meydana getirmek,
  • Vücut ısısının yükselmesine sebebiyet vermek gibi belirtilerle kendilerini gösterirler.

Diş apsesi kendiliğinden geçer mi?

Diş apsesinin tıbben teşhisi belirlenmeden derhal kendiliğinden geçer diyebilmek pek mümkün değildir. Apse ağrıları bulunduğu bölgede şişkinliklere ve kuvvetli ağrılara da sebebiyet verdiği için mutlaka bir hekim tarafından görülmelidir. Hangi aşamada olduğu kanısına varan hekim tedavisine başlayacaktır.

Diş apsesi boşaltılması nasıl olmalıdır?

Biriken irin (cerahat), hasta kişinin durumuna, apsenin hacmine göre değişik metot ve yöntemlerle dren edilebilmektedir. Lakin bu uygulama mutlaka uzman bir çene cerrahı nezaretinde olmalıdır. Evde ortamında yapılması uygun olmayan bir hareket tarzıdır. Zira telafisi mümkün olmayan hasarlara sebebiyet verebilmektedir.

Diş apsesi nasıl tedavi edilir?

Diş apsesi, ağız içinde normalden oldukça yüksek seviyede hassasiyet yarattığı için yaşam konforunu ciddi ölçülerde bozması münasebetiyle mutlaka müdahale edilmesi gereken bir konudur. Aksi halde diş ve etrafındaki kemik doku kaybına kadar gidecek bir sürece sebebiyet verebilir.  Bunun için öncelikle hekiminiz tarafından röntgen marifetiyle irinli bölgenin teşhisi konulmalıdır. Müteakibinde uygulanacak en uygun tedavi yine hekim tarafından belirlenmelidir. Bu müdahale dışında anne ve babalarımızın kullandığı klasik usul diye tabir edilen yöntemler kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Hekiminiz bu konuda genellikle antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Bu tedavinin maksadı oluşan enfeksiyonu kesmek ve bu ağrılı duruma son vermektir. Bu safhadan sonra hekiminiz çekme, dolgu ya da kanal tedavisi yöntemlerinden en uygun olanını tercih edecektir. Bu uygulamalardan sonuç alınamadığı takdirde implant tedavisi değerlendirilmelidir.