Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

Çürük Dişler Ağız Kokusuna Neden Olur Mu?

Ağız ve diş sağlığını sıklıkla olumsuz yönde etkileyen diş çürüklerinin, diğer organlara da olumsuz etkileri vardır. Ağız kokusu problemine sahip olan bireyler genellikle çürük diş ağız kokusu nasıl giderilir gibi sorunlara cevap ararlar.

Çürük dişlerde bulunan bakterilerin kalp ve böbreklere kadar inip enfeksiyon yayması olası durumlar arasındadır. Ayrıca dişlerde bulunan bu bakteriler de diş kokusuna sebebiyet vermektedir.

Genellikle insanlar diş sağlığına yeteri kadar önem vermeyip sadece önemli yerlerde ve zamanlarda dişlerini fırçalarlar. Bu olay ağız kokularının en temel sebepleri arasındadır. Sağlıklı bir ağız ve diş sağlığı için dişler günde en az iki kez özenli bir şekilde fırçalanmalıdır.

İnsanları önem vermediği bir başka konu ise diş hekimine belirli aralıklarla gidilmesi ve dişlerimizin kontrol edilmesidir. Eğer diş hekimine gidilip gerekli kontroller yapılırsa dişlerimizde oluşabilecek problemler önceden belirlenerek bu sorunlara bir çözüm bulunabilir. Diş çürüklerinde erken teşhis koymak ve tedaviye olabildiğince erken başlanması tedavi sürecini ve maliyetini ciddi oranda düşürecektir.

Vücut sağlığı bir bütündür ve vücudumuzun bir bölgesinde meydana gelen sıkıntıdan tüm vücudumuz etkilenmektedir. Bu nedenle dişler de vücut mekanizmasının önemli yerleri arasındadır. Ağız bakımına yeteri kadar önem vermeyen kişilerin vücutlarında farklı problemlerin görülmesi de sık karşılaşılan bir durumdur.

DİŞ HASTALIKLARI AĞIZ KOKUSUNU NEDEN MEYDANA GETİRİR?

Diş çürümelerine sebebiyet veren bakteriler, dişlerin üzerlerinde oluşan çukurlara yerleşir ve orada üreyip çoğalır. Bu bakterilerin çıkardığı atıklar ise sülfürlü bileşiklere dönüşüp ağız kokusunu meydana getirirler. Ölümün eşiğinde olan ya da ölmüş olan bakteriler sülfür bileşiğine sebebiyet verirler. Bakım yapılmayan dişlerde ise bu tepkime hızlanır ve kişinin tek başına yapabileceği hiçbir şey kalmaz. Sonrasında diş eti hastalıkları oluşur ve bu olay ciddi sorunlara neden verir.

Eğer ağız ve diş sağlığına önem verip düzenli bir şekilde diş fırçalama alışkanlığı kazanılırsa, diş çürüklerinin ve ağız kokularının kolay bir şekilde önüne geçilebilir. Aksi durumda hastalıkların baş göstermesi kaçınılmazdır.

Ağız temizliğinde dil temizliği de en az dişlerimizin temizliği kadar önemlidir. Dillerin yapısı, dişlerde oluşan bakteriler için uygun bir ortamdır. Diş fırçalarımızın ya da özel olarak yapılmış dil fırçalarının yardımıyla günde en az 2 kere olacak şekilde fırçalanırsa bakteri oluşumu engellenebilir.