Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Estetik Diş Hekimliği
Çocuklarda Diş Kırılmaları

Çocuklarda Diş Kırılmaları

Çocuklarda diş kırılmaları ve sebepleri, Süt dişleri kırıldığında ne olur? Çocuklarda ve bebeklerde ön diş kırılmaları

Çocukluk döneminde travmalar ve darbeler neticesinde diş kayıpları ve diş gömülmesi son derece yaygın bir durumdur. Diş kayıplarında izlenecek yol çocuğun yaşına göre değişkenlik gösterir.

Düzeltilebileceği gibi kırık dişlerin çekilmesi de bir olasılıktır. Çocuğun yaşı burada da önemlidir. Eğer çocuğun yaşı küçükse kırılan diş süt dişi olduğundan tedavi buna göre yapılır. Eğer kırılan diş sürekli diş ise buna göre bir rota izlenir.

Dişe müdahale zamanı, kırılan dişin yerinde kalıp kalmayacağını belirler. Dişin kırılmasının üzerinden yarım saat geçmemişse çeşitli malzemeler sayesinde kanal tedavisine ihtiyaç duyulmadan diş yerine koyulabilir. Diş tamamen çıkmış ise donanımlı ve becerikli bir uzman hekime başvurmak gerekir. Zaman, burada en önemli noktadır. Dişin ağızda kalıcılığının sağlanması için tedavinin 1-2 saat içerisinde tamamlanması gerekir.

Süt Dişi Kırılırsa Ne Olur?

Dişin kırılması durumunda dişin kırılan kısmı bulunmalı, bir bardak sütün içerisine konulup hekime götürülmelidir.

Dişi Kırılan Çocuğa Ne Yapılır?

Dişin yerine konulabilmesi için kırık dişin saklanması önemlidir. Dişin en iyi muhafaza edilme yeri ağız içidir. Ancak dişin çocuk tarafından yutulması oldukça muhtemeldir. Bu yüzden risklidir. Kâğıt ya da peçete gibi kuru bir ortamda diş saklanmaya çalışılırsa diş canlılığını yitirir. Tedavi edilse bile rengi daha soluk olur.

Süt dişlerinin kırılması vakalarında genelde tedavi yapılmaz. Süt dişinin iyileştirilmeye çalışılırken alttaki kalıcı dişlere zarar verilmesi ihtimali, süt dişlerin tedavi edilmesine engel olur.

Çocuklarda ve Bebeklerde Ön Diş Kırılması

Ön dişin tamamen düşmüş ise; diş temiz olan bir gazlı bezin arasına koyulmalı, çocuğun tükürüğü ile bu bez ıslatılmalıdır. En kısa sürede diş hekimine başvurulmalıdır. Dişin yerine konulması için tedavinin en geç bir saat içerisinde başlaması gerekmektedir. Diş uygun şartlarda saklanmış ve canlılığını kaybetmemiş ise yerine takılması olasıdır.

Ön dişlerdeki kırık veya kırıklar küçükse; kırılan parçalar bulunmalıdır. Gazlı bez ya da bir bardak süt içerisinde muhafaza edilmelidir. Hiç vakit kaybetmeden diş hekimine ulaşılmalıdır. Bondig yöntemliyle kırıklar yerlerine yapıştırılır.

Kırıkların bulunamaması durumunda kompozit dolgu veya kompozit lamina işlemleri uygulanır.

Çocuğunuzun ağız saplığı hakkında endişeleriniz varsa DentSpi Diş Kliniği’ne uğrayabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir