Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Nedenleri

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Nedenleri

                Bazı ebeveyniler, çocuklarının uyurken dişlerini sıktığını veya gıcırdatıp ses çıkarttığını görür. 5 yaşındaki çocuğun uyurken diş gıcırdatması sık görüşür ve sorun dişten kaynaklı olmayabilir. Eğer çocuk, dişlerini gıcırdatıyorsa öncelikli olarak diş hekimine gitmeniz gerekir. Eğer doktora gittiğinizde doktor size sorunun dişlerden kaynaklı olduğunu söylerse bu tedavi ile çözülebilir fakat diş kaynaklı değil de psikolojik ya da mide kaynaklıysa yine doktorunuzun yönlendirmesiyle hareket edin. Diş gıcırdatma, ergenlik döneminin başlangıç noktasına kadar sürebilir. Eğer soruna ne kadar erken teşhis konulursa tedavi edilmesi de o kadar kolay olur.

Stres Kaynaklı Diş Gıcırdaması

                10 çocuktan 3’ünün bu sorunu yaşadığı unutulmamalıdır ve hemen paniklememelidir. Farklı sebepten kaynaklanıyor olabilse de yaygın olarak stresten kaynaklanır. Özellikle çocuk okula yeni başladıysa okul hayatına uyum, yeni arkadaşlarla ilişki gibi durumlar strese neden olabilir. Doktora gidip sorunu doğru bir şekilde teşhis ettirirseniz ve doktorun söylediği şeyleri uygularsanız çocuklarda ve bebeklerde diş gıcırdatma sorunundan kurtulmuş olursunuz. Ama eğer bu sorunu önlemezseniz ve umursamazsanız; diş aşınması, çürükler, çene eklemlerinde aşınma ve bunun gibi pek çok sorunla karşılaşabiliriz. Diş gıcırdatmasına neden olan faktörler ortadan kalktıysa ve çocuğunuz hala dişlerini sıkıyorsa ağız içerisine küçük bir aparey hazırlanarak gıcırdatma sorunu çözülebilir.

Dişten Kaynaklı Diş Gıcırdatması

                Diş gıcırdatmaları, strese bağlı olduğu gibi ağız ve diş yapısına kaynaklı da olabilir. İlk iş olarak bir diş hekimine giderek çene ve diş yapasının durumunu kontrol ettirmek gerekir. Özellikle süt dişlerin yerini kalıcı dişlerin doldurması sürecinde dişlerin teması artar veya düzensizlik oluşur ve diş gıcırdatma sorununun ortaya çıkması bir ihtimaldir.

Reflü Diş Gıcırdatma

                Çocuklar genel olarak atıştırmalık ve çikolata gibi yiyecekleri fazla tüketir. Genellikle, insanların çoğu bu olayla bağlantısının az olduğunu düşündüğü reflü, bağırsak parazitleri de diş gıcırdatmasına sebebiyet verir. Eğer çocuk, uykuda ağızından salya benzeri bir sıvı geliyorsa bağırsak paraziti ola ihtimali çokça artar. Eğer çocuğunuz sürekli öksürüyorsa, yüzünü buruşturuyorsa ve arada dişlerini gıcırdatıyorsa doktora gitmeniz tavsiye olunur.

                Bununla beraber; burun tıkanmaları, kronik sinüzit, alerjik bozukluklar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite de diş gıcırdatmanın sebepleri arasındandır.