Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Ortodonti
Çocuk Ortodontisinde Merak Edilenler

İlk Ortodonti Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çocuklarda süt dişlerin düşüp kalıcı dişlerin çıkmaya başladığı (yaklaşık 7 yaşlarında) ilk ortodonti muayenesinin yapılması gerekir. Başka bir deyişle, 1. Kalıcı azı dişinin çıkmaya başladığı dönem denebilir.

Ortodonti Tedavisine Hangi Yaşta Başlamak Gerekir?

Tedaviye başlama yaşı olarak kesin bir aralık belirlemek doğru değildir. Tedaviye hangi yaşta ihtiyaç duyulduğu ortodontik soruna bağlıdır. Ortodontik muayene sonucu tedaviye ne zaman başlanması gerektiği belirlenecektir. Bazı durumlarda (çene gelişimiyle ilgili özellikle) büyüme ve gelişim zamanını yakalamak çok önemlidir.

Çocuklara Uygulanan Aparey Tedavilerinin Amacı Nedir?

Genellikle çene ilişkileri ile ilgili problemlerin yaşandığı durumlarda kullanılır. Çene darlığı, çenelerin orantısız büyümesi gibi durumlarda çene ilişkilerini düzenlemek için takıp çıkarılabilen apareylerden veya sabit apareylerden yararlanılabilir. Özellikle 8-10 yaşları arası ortodontistler için çok önemlidir. Büyüme ve gelişim evreleri açısından oldukça önemli olan bu yaşlarda çene ilişkileri düzeltilip asimetrik yüz gelişimi, çene eklemi sorunları gibi ciddi problemlerin önüne geçilebilir.

Büyüme Gelişim Döneminde Müdahale Edilmeyen Çene Problemleri İleride Nasıl Çözülebilir?

Çoğu problemin çocuk yaşta belirlenip çözümlenmesi, kişinin sağlığı için oldukça önemlidir. Çocuk yaşta kolayca çözülebilen rahatsızlıklar, büyüyüp gelişince cerrahi uygulamalara ihtiyaç duyulabilir. Çoğu problem çocuk yaşta aparey tedavileri ile kolaylıkla çözülebilirken kemik gelişimini tamamlayan bireylerde çene pozisyonlarını düzeltmek için cerrahi uygulamaya ihtiyaç duyulur.

Çocuklarda Süt Dişlerinin Erken Çekimi Ne Gibi Problemler Yaratılır?

Süt dişlerinin vaktinden önce çekilmesi, diğer dişlerin bu boşluğa doğru kayarak kalıcı dişin yolunu kapamasına neden olabilir. Diğer dişlerin kayması ağızda kapanış problemlerine ya da çiğneme-konuşma bozukluklarına sebep olabilir.

Süt Dişleri Kendiliğinden Düşmezse Ne Olur?

Bazı durumlarda süt dişleri düşme zamanına gelse bile kendiliğinden düşmeyebilir. Arkasından gelecek olan kalıcı dişin çıkmasına engel olabilir. Bu da dişin farklı yerlerden çıkmaya çalışmasına sebep olur. Bu tür sorunlarda süt dişin kendiliğinden düşmesi beklenmeden çekilir.

Ayrıca kalıcı dişler için yeterli yer olmadığı durumlarda ortodontist kararları ile seri çekim ya da sürme rehberliği uygulanarak sürecek olan dişlerin daha düzgün gelmesi sağlanabilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir