Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel
Çene Eklemlerinde Oluşabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Çene Eklemlerinde Oluşabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Çene kemiği, alt çene ve şakak kemiğinin oluşturdukları bölgedir. Çene eklemi konuşma ve çiğneme işlemlerinin çalışmasını sağlar. Çenede oluşabilecek birçok rahatsızlık vardır. Bunlarda bazıları:

 • Çenenin kilitlenmedi.
 • Çene kırılmaları.
 • Genetik olarak eksik gelişmiş olan eklem yapıları.
 • Çenede tümör benzeri hastalıkların oluşması.
 • Yemek yemede ya da çiğnemede zorluklar.
 • Bazı çene eklemi hastalıkları.

Çene Eklemi Tedavileri Nelerdir?

Tedavilerde amaç diğer tedavilerde de olduğu gibi fonksiyonları normal durumlarına getirmektir. Bu tedavide de amaç, bozulmuş olan çene fonksiyonlarını normale getirmektir. Tedavi planlaması hastalığın nedenine göre şekillenmektedir. Doğru bir sonuca ulaşmak için tanın doğru konulması ve tedavinin doğru yapılması gerekir.

DentSPİ’nin deneyimli ve tecrübeli kadrosu, gelişmiş teknolojideki aletleri ve gün içerisinde sabah 9.30’dan akşam 9.00’a kadar aktif olması sayesinde günün çoğu saatinde iletişime geçebilirsiniz. Deneyimli hekimler sizin çene problemlerinizi tanıyıp ona uygun bir tedavi yolu izlerler. Diş sıkma ya da dişleri gıcırdatma benzeri problemlere sahip hastalar hekimlerinin yardımıyla gece plağı kullanabilir.

İlaç tedavileri ve çene kaslarına özel fizik tedaviler sayesinde tedavi planlaması yapılabilir. Eğer çok fazla ağrı hissediliyorsa eklemim içinin yıkanması ağrıyı azaltacaktır. Eğer çenede travma ya da tümör gibi durumlar söz konusu olduğunda cerrahi işlemlerin uygulanması söz konusu olabilir.

Çene Eklemi Ağrısı Nasıl Geçer?

Çene ağrısının giderilmesi için ağrıya neden olan durumun doğru bir şekilde tespit edilmesi ve tedavisinin uygulanması gerekir. Fakat bazı uygulamalar, ağrıyı kalıcı olarak geçirene kadar biraz hafifletir. Bu tarz uygulamalar:

 • Çenede ağrıyan noktaların üstüne ıslatılmış havlu koymak.
 • Ağrılı bölgeye soğuk uygulaması yapılması.
 • İçinde ibuprofen veya parasetemol içeren ağrı kesicileri kullanmak.
 • Ağrıyan çene eklemine, işaret ve orta parmak ile hafifçe bastırarak ve daireler çizerek masaj benzeri işlem yapmak.
 • Çene bölgesine Fizik Tedavi uygulanması.
Çene Kası Nasıl Rahatlar?

Bir dirseğinizi masaya yaslayarak dirseğinizden destek alın ve aynı eliniz ile alnınızı kavrayın. Ağızınızı ağrı sınırında acımayacak şekilde açabildiğiniz kadar açın. Parmaklarınızın yardımı ile ağız açıklığını biraz daha arttıracak şekilde çeneyi aşağıya doğru çekin. Çene kaslarınızda olan gerginliği 5-10 saniye koruyun ve bu hareketi 10 kez tekrar yapın.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir