Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

Bebeklerde ve Çocuklarda Diş Fırçalama

Ağız ve diş sağlığının temelini oluşturan diş fırçalama faaliyetine başlama yaşı kabaca, bebeğin ilk dişinin çıktığı tarihtir. “Bebeklerin diş fırçalama süresi ne zamandır?” sorusunun cevabı için bu kriteri baz alabilirsiniz. Tabii, bebekler için diş fırçalama işlemi çocuk ve yetişkinlerde olduğu gibi diş fırçası ve diş macunu ile başlamaz. Fırçayla fırçalamaya başlamak için bebeğin biraz daha büyümesini beklemek gerekir.

İlk dişin çıkmasıyla beraber artık bebeklerin dişleri de temiz tutulmayı hak eder. Bunun için öncelikle steril ve nemli bir bez parçası yardımıyla dişlerin tüm yüzeyi silinerek temizlenir. Bebeklerin dişleri ve çevre dokuları henüz çok hassas olduğundan temizleme işlemini bastırmadan, hafif dokunuşlarla yapmalısınız. Bebeklerde diş temizliği her öğünden sonra gerçekleştirilmelidir.

Çocuklarda Diş Bakımı Ve Fırçalama

  • Çocuklarda diş bakımı uygulamaları mutlaka yetişkin gözetiminde devam ettirilmelidir. Çocuğun diş fırçalama alışkanlığı kazanması önemlidir ve bunun için mümkün olduğunca erken yaşta kendi kendine dişlerini fırçalamayı öğrenmesi tavsiye edilir. Ancak bilhassa küçük yaştaki çocuklarda hem güvenlik açısından hem de dişlerin gerektiği gibi temizlendiğinden emin olmak için yetişkin gözetimi şarttır. Zamanla çocuk büyümeye başladığında ve dişlerini gerektiği şekilde kendi başına fırçalamayı başardığında bu sorumluluk bütünüyle kendisine bırakılabilir.

Çocuklar için diş fırçası seçimi konusunda pedodontistten tavsiye alınması doğru olacaktır. Çocuğun diş yapısına en uygun fırçayı seçmeniz konusunda uzman hekiminiz size yardım edebilir. Ayrıca diş fırçası için renk ve desen seçimini çocuğun kendisine bırakmak gerekir. Çocuk, diş fırçasını kendi zevkine göre seçtiğinde fırçalama faaliyeti için daha istekli olacaktır. Aynı şekilde diş macunu seçimi konusunda da pedodontist desteği alınabilir. Piyasada farklı yaş grubundaki çocuklara özel olarak geliştirilmiş farklı diş macunları bulunmaktadır. Söz konusu macunlar içeriğinde bulunan maddelere göre değişiklik gösterir. Uzman diş hekimleri genel olarak çocuğun yaş grubuna uygun miktarda fluorid içeren diş macunlarının kullanılmasını önerir. Ayrıca farklı yaş grubundaki çocukların fırçalama başına kullanması gereken macun miktarı da farklıdır. 0-3 yaş grubu çocuklarda fırça üzerine sürülmesi gereken macun miktarı genellikle “pirinç tanesi kadar” olarak tanımlanır. 3-6 yaş grubundaki çocuklarda bu miktar “bezelye tanesi” kadar olarak tanımlanır. 6 yaşından itibaren çocuklar artık yetişkin macunlarına da geçiş yapabilir.