Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel
Bebek Diş Sağlığında Biberon Çürüğü Nedir?

Bebek Diş Sağlığında Biberon Çürüğü Nedir?

Yaşı daha altıyı geçmemiş çocuklarda çürük, çürüğün başlangıcı olan beyaz leke veya çürük nedeniyle en az bir diş kaybedilmişse bu durum biberon çürüğü ya da erken çocukluk çağı çürüğü olarak adlandırılır. Bu durumun temel nedeni ise yaklaşık 6 aylıkken çıkan süt dişlerinin çok uzun süre yüksek şeker içeren formül süt, anne sütü, meyve suyu, inek sütü gibi besinler ile temas halinde kalması ve ağız hijyeninin düzgünce sağlanamamasıdır.

Biberon Çürüğü Neden Olur?

Bebeklerde biberon çürüğü, ağız bakımı eksikliğinden kaynaklanır. Bebeklere İçerisinde tatlandırılmış süt bulunduran biberonlar, şekerli tatlandırıcılara batırılmış emzikler; uyku esnasında veya uykuya geçerken verildiği takdirde gece boyunca bebeğin ağzında kalır ve çürük oluşturur. Gece uykusu sırasında tükürüğün akış hızının azalması, tükürüğün dişler üzerindeki koruyucu etkisini de azaltır. Gece boyunca dişlerde kalan şekeri, çürüğe neden olan mikroorganizmalar besin kaynağı olarak kullanır.

Biberon Çürüğü Nasıl Önlenir?

  • İlk dişin çıkmasından itibaren bebekler çocuk diş hekimine düzenli bir şekilde kontrol amaçlı götürülmelidir. İlk muayene ile birlikte ailelere ağız hijyeni, dişler ve beslenme hakkında bilgiler verilir.
  • Dişlerin çıkmaya başlamasıyla beraber ağız bakımına da başlanmalıdır. Bunun için gazlı bez, parmak fırça ya da ıslak temiz bir tülbent kullanılabilir.
  • Şekerli yiyecek ve içeceklerin tüketimi 2 yaş altındaki çocuklara sınırlandırılmalıdır.
  • Dişler günde iki kez iki dakikadan kısa olmayacak şekilde 1000 ppm flor barındıran diş macunu ile fırçalanmalıdır. Çocuğun yaşına göre kullanılan macun miktarı değişkenlik gösterir. UniqDent olarak kadromuzdaki uzman hekimlerimiz, size bu konuda yardımcı olurlar.
  • Karbonhidratlı ve şekerli gıdaların tüketimi sonrası dişler mutlaka temizlenmelidir.
  • Biberon ve emziğin kullanıldığı takdirde çocuğun ağızda biberon ile uyumasına izin verilmemeli, emzik verilirken ise tatlandırıcılara batırılmamalıdır.
  • Çürük oluşum riskini arttıracağından biberon içerisindeki süte şeker, bal, pekmez, tatlandırıcı konulmamalıdır.
  • Biberon çürüğü erkenden fark edilebilirse remineralize ajan denilen macunlarla tedavi edilebilir. Biberon çürüğü çok hızlı ilerler ve çok ciddi yıkımlara neden olur.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir