Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

Ağız: Vücudumuzun Koruma Kalkanı

Genel sağlığa giden yol ağız sağlığından geçer. Ağız ve diş sağlığı ile vücudunuzun genel sağlığı arasındaki bağlantı tahmininizden daha kuvvetlidir. Kimi zaman ağız; vücudumuz için güçlü bir koruma kalkanı olarak işlev görür.  

Bedensel sağlığın bir parçası, hatta çoğu zaman başlangıcı olan ağız ve diş sağlığı bozulduğunda bundan etkilenen yalnızca dişleriniz olmaz. Vücudunuzun pek çok noktası doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenebilir. Örneğin diş kaynaklı enfeksiyonlar kalp, böbrek, akciğer ve karaciğer gibi organlarda hasara sebep olabilmektedir.

Diş ve ağız sağlığı bozulduğunda ve tedavi için herhangi bir adım atılmadığı taktirde, bunun yerine farklı hastalıkların temelleri atılmaya başlar. Benzer şekilde; vücuttaki farklı hastalıklar, ağızda görülen belirtilerden yola çıkılarak tespit edilebilir. Erken teşhis edilen pek çok hastalık ise vücutta büyük hasarlara sebep olmadan iyileştirilebilir.

Tüm bu gerekçelere bağlı olarak ağız sağlığı asla ihmal edilmemesi gereken bir konu olmasına rağmen ne yazık ki dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok ihmale uğrayan, asla gereken önemin verilmediği bir alanı oluşturur. Çoğunlukla doğrudan hayati tehlikeye yol açmadığına olan inanç yüzünden ağız ve diş sağlığını koruma yöntemleri dikkate alınmaz, bu konu ikinci, hatta üçüncü plana itilir.   

Öyleyse gelin, diş ve ağız sağlığı vücudumuz için ne anlam ifade ediyor, daha iyi anlayalım.

Diş Çürümesi ve Tükürük

Ağız ve diş sağlığının en temel kriterlerinden biri çürüksüz dişlerdir. Dişleri çürükten koruma görevini ifa etmek üzere ağız içinde faaliyet gösteren farklı savunma sistemleri mevcuttur. Diş minesi bunlardan ilkidir. Dişlerin çevresini bir zırh gibi saran mine tabakası vücudun en sert maddesidir ve dişleri çürüklere karşı koruma görevini üstlenir.  

Tükürük ise diş çürümelerine karşı elimizdeki ikinci önemli silahtır. İçeriğinde bulunan özel enzimler ve antibakteriyel maddeler sayesinde tükürük, ağızdaki savunma mekanizmasının etkili bir üyesidir. Antibakteriyel içeriği sayesinde genel olarak bedeninizi de mikroplardan korumaya yardımcı olur.  

Ağız ve Diş Sağlığını Nasıl Koruruz?

Düzenli olarak diş fırçalamak ve ağız hijyenini daima muhafaza etmek, uzun ömürlü ağız ve diş sağlığı için olmazsa olmazdır. Ancak bu noktada diş fırçalarken doğru tekniği kullanmanın da önemi büyüktür. Zira yanlış teknikle gerçekleştirilen bir fırçalama faaliyetinin özellikle mine tabakasına faydadan çok zararı dokunacaktır. İşte size doğru fırçalama için birkaç ipucu!

  • Yemeklerden sonra ağızda, geçici bir süre için, asidik bir ortam oluşur. Normal koşullarda sert olan mine tabakası ise asidin etkisiyle yumuşar. Yemeğin hemen ardından, beklemeden dişlerinizi fırçaladığınızda mine tabakasında aşınma oluşmasına sebep olabilirsiniz. Dolayısıyla dişlerinizi, yemeğin ardından yarım saat-bir saat arası zaman geçtikten sonra fırçalayın.
  • Ağız içindeki asit düzeyini arttırıcı kola gibi içeceklerden mümkün mertebe uzak durun.
  • Diş ipi, ara yüz fırçası gibi araçları kullanarak ağız içinde derinlemesine hijyen sağlayın.
  • Dişlerinizle birlikte dilinizi de fırçalamayı unutmayın.
  • Diş hekimi kontrolü için bir şikayetiniz olmasını beklemenize gerek yok. Düzenli ve sık aralıklarla uzman diş hekiminizi ziyaret edin.

Ağız ve diş sağlığı asla yalnızca ağız ve diş sağlığı değildir. Vücudunuzdaki organların tamamı ağız içi sağlığınızdan olumlu ya da olumsuz anlamda etkilenmektedir.

O halde siz, ağız sağlığınızı sonuna kadar koruyarak sonuna kadar sağlıklı bir geleceğin kapısını aralayın. 

Tedavilerimize göz atın ve Randevu oluşturun!