Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

Faydalı Bakterilerden Bahsettik mi?

İnsan vücuduna yeterli miktarda alındığı taktirde sağlık üzerinde eşsiz faydaları olan canlı mikroorganizmalara probiyotik adı verilir. Bilhassa son yıllarda probiyotiklerin sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri öne çıkarılmakta ve insanlar probiyotik tüketimine yönlendirilmektedir.

Probiyotiklerin ağız ve diş sağlığını korumadaki etkisi ise görece yeni keşfedilen ve üzerinde çok sayıda araştırma yapılan bir konu olma özelliği taşır. Yapılan bilimsel araştırmalar, ağız içi florası söz konusu olduğunda dengeleme işlevi gören probiyotiklerin ağız ve diş sağlığı ile ilgili pek çok problemin önlenmesinde önemli rol oynadığını kanıtlamaktadır.

Probiyotiklerin Ağız ve Diş Sağlığı Açısından Faydaları Nelerdir?

  • Diş yüzeyine yapışan probiyotikler tarafından oluşturulan biyofilm tabakası diş çürükleri oluşumunu önler veya yavaşlatır.
  • Ağız içi enfeksiyonları da probiyotikler sayesinde önlenir.
  • Ağız kokusu kişinin kendisi için olduğu kadar çevresindeki insanlar için de hayli rahatsız edicidir. Probiyotikler, genellikle ağız içi florasındaki dengesizliklere bağlı olarak ortaya çıkan ağız kokusu için faydalıdır.  
  • Probiyotikler, yararlı bakteriler aracılığıyla diş eti hastalıkları için zemin hazırlayan zararlı bakterilerle savaşır. Böylece dişeti rahatsızlıklarının ortaya çıkmasını büyük oranda engeller. 
  • Probiyotiklerin, ağız ve diş sağlığı için bir başka önemli yararı ise ağız kanseri vakalarına özeldir. Yapılan araştırmalar, probiyotik tüketiminin, ağız kanserinin oluşumunun azaltılması konusunda olumlu etkilerinin olabileceğini göstermektedir.

Probiyotik Bakımından Zengin Besinler

Genel sağlığınız için olduğu kadar ağız ve diş sağlığınız için de pek çok faydası bulunan probiyotikleri tüketmenin başlıca iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki doğal yollarla tükettiğiniz probiyotik zengini besinlerdir.

İkinci yolu ise özel olarak üretilen probiyotik takviyeleridir. Söz konusu takviyeleri uzman diş hekiminizin tavsiyesi ile ve onun kontrolü altında kullanabilirsiniz.

Peki probiyotik bakımdan zengin besinler nelerdir? Ağız ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olması için daha çok hangi besinleri tüketmelisiniz?

  • Ev yoğurdu
  • Kefir. Yoğurdu olduğu gibi kefiri de evinizde mayalamanız tavsiye edilir. Bunun için kefir mayasına ihtiyacınız olacaktır
  • Elma, muz, şeftali, nar, karpuz, greyfurt gibi meyveler
  • Hurma, kuru incir
  • Salatalık ve lahana turşusu

Tüm bu besinler probiyotik açısından son derece zengindir. Genel sağlığınız için olduğu kadar ağız ve diş sağlığınız için de sayısız faydası bulunur.