Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel
ağız kuruluğu nedenleri nelerdir, ağız kuruluğu tedavisi nelerdir

Ağız Kuruluğu Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Ülkemizde yaygın olarak görülen ağız kuruluğu, ağız içindeki tükürük seviyesinin azalması sonucunda ağzın nemsiz kalmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Tükürük miktarının normal düzeyde kalması pek çok açıdan son derece önemlidir. Besin sindirimini kolaylaştıran tükürük, aynı zamanda diş çürümelerini ve çeşitli ağız içi enfeksiyonları da önleme yeteneğine sahiptir. Dolayısıyla ağız kuruluğu gerek ağız ve diş sağlığı gerekse genel sağlık için tehdit edici bir durum olabilmektedir.    

Ağız Kuruluğu Sebepleri

Ağız içinin nemsiz kalmasına yol açan ağız kuruluğu neden olur? Farklı hastalıkların ağız kuruluğu üzerinde etkisi var mıdır? Ağız kuruluğuna sebebiyet veren hastalıklar nelerdir?

  • İlaç tedavisi ve çoklu ilaç kullanımı ağız kuruluğuna sebebiyet verebilir. Antihistamikler, ağrı kesiciler, burun açıcı ilaçlar, tansiyon ilaçları, anti-depresanlar söz konusu ilaçların başında gelir.  
  • AİDS, diyabet, Parkinson ve çeşitli romatizmal hastalıkların belirtileri arasında ağız kuruluğu vardır.
  • Kanser tedavisinde başvurulan radyasyon ve kemoterapi de kişinin tükürük bezlerine zarar verebilir.
  • Menopoz, gebelik, andropoz gibi hormonal değişikliklerin hızlı ve ani yaşandığı süreçlerde de ağız kuruluğu şikayetleriyle karşılaşılabilir.

Ağız Kuruluğu Tedavisi

Ağız kuruluğu kimi zaman önemsenmemekte ve zamanla kişilerin alıştığı bir durum haline gelebilmektedir. Ancak kronik ağız kuruluğunun altında yatan neden mutlaka tespit edilmeli ve tedavisi ihmal edilmeden gerçekleştirilmelidir.

Ağız kuruluğu tedavisi için, rahatsızlığın şiddetine ve altta yatan başka bir hastalığın olup olmamasına göre farklı yollar ve alınabilecek bazı önlemler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Eğer ağız kuruluğu ilaç kullanımıyla bağlantılı olarak ortaya çıkıyorsa mutlaka uzman hekime danışılmalı ve gerekirse ilacın dozu ya da türü değiştirilmelidir.
  • Düzenli ağız gargarası ile ağız içindeki nem miktarının artması sağlanabilir.
  • Baharatlı ve çok sıcak yiyeceklerden mümkün mertebe uzak durulmalıdır.
  • Bol bol su içilmelidir.
  • Alkol, sigara ve kahve tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.
  • Eğer ağızdan nefes alma söz konusuyla buna son verilmeli, mümkün olduğunca burundan nefes alınmalı ve gerekiyorsa bu konuda ihtiyaç duyulan tedaviler alınmalıdır.