Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Genel

20’lik Diş Ameliyatında Bilmemiz Gerekenler

Yetişkin bireylerde, çenenin en arka kısmında en son çıkan 4 dişe yirmilik diş adı verilir. Bu dişler, sıklıkla çene yapısına uyum sağlayamadığı için çeşitli problemlere yol açar. Ağrı ve apse oluşumu 20’liklerin en sık sebep olduğu şikayetler arasında yer alır.

Yirmilik dişlerin bir kısmı dişetinde ve kemik içinde gömülü halde kalır. Neden olduğu ağrıya ek olarak çene yapısına ve komşu dişlere zarar verme eğilimiyle birlikte 20’lik diş tedavisi zorunluluk haline gelir.  Tedavi kapsamında, ağız içinde sorun yaratan bu dişlerin çekilmesi ya da cerrahi operasyonla alınması söz konusudur. 20’lik diş çekimi, diş hekimliğinde deneyimli, ağız ve çene cerrahisi alanında uzmanlaşmış bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. 

20’lik Diş Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle 20’lik dişin ve diş kökünün ağız içindeki pozisyonu röntgen aracılığıyla net bir biçimde belirlenir. Dişin tek parça halinde çıkarılmasının mümkün olmadığı durumlarda diş, uzman diş hekimi tarafından birkaç parçaya ayrılarak çekilir. İkinci bir uygulamada ise gömülü diş tedavisi dişetinde kesi açılarak çekilir. Açılan kesi yardımıyla diş çıkartıldıktan sonra dişetine dikiş atılır.

Ağız ve çene cerrahı tarafından lokal anestezi altında, başarılı bir şekilde gerçekleştirilen 20’lik diş ameliyatı ile yirmilik diş ağrısı bertaraf edilir. 

20’lik Diş Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Yapılan cerrahi operasyonun ardından, anestezinin etkisinin geçmesiyle birlikte bölgede şişlik, ağrı, hatta belirli bir süre kan sızıntısı görülmesi normal kabul edilir. Bu gibi durumlarda uzman hekimin reçetelendirdiği ilaçları almanız yeterli olacaktır. Şişlikler için buz kompres uygulayabilirsiniz.   
  • İşlem sonrası en az 2-3 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmemelisiniz.
  • İşlem sonrası en az 2-3 gün boyunca çok sıcak, çok soğuk ya da sert yiyeceklerden uzak durmalısınız.
  • Kanamayı arttırma riski olduğundan operasyonu takip eden 24 saat boyunca sigara ve alkol tüketmemelisiniz.
  • Diş çekiminin yapıldığı bölgeyi hemen fırçalamamalısınız.
  • Genel olarak ağız hijyenine titizlikle dikkat etmelisiniz.  
  • Operasyon sonrasında azalmayan şişlik, aşırı kanama, geçmeyen ağrı, yüksek ateş gibi durumların gözlenmesi halinde vakit kaybetmeden uzman hekime başvurmalısınız.